Decembermötet och jul- och nyårshälsning

Skata med överblick över markerna i Elingbo, 1/12 2014. Foto: Tom Sävström

Skata med överblick över markerna i Elingbo, 1/12 2014. Foto: Tom Sävström


Vårt sista möte på året 2014 avhölls i Hembygdsgården den 17/12. Mötet var välbesökt och handlade om skogsbranden i Västmanland. Niclas Bergius och Jan-Inge Tobiasson från länsstyrelsen visade i bilder och på karta brandens förlopp under de fem dagar den var som intensivast. Dramatiska bilder tagna från luften visade brandens snabba förlopp. Ett reservat planeras inom brandområdet, där detta kommer sammanfalla med Färmansbo urskogsreservat. Bengt Stridh berättade om Botaniska föreningens pågående inventering av nävor i brandområdet och Einar Marklund visade med bilder hur man skiljer svedjenäva från den likartade brandnävan. Den sistnämnda har inte tidigare rapporterats från Västmanland. Kanske hittar någon den under 2015. Det rapporterades att tofsvipa setts vid Gnien i december och fjällvråk, ormvråk och blå kärrhök finns kvar i landskapet. Vi i styrelsen önskar alla hemsidesbesökare en skön och avkopplande jul- och nyårshelg.
Tom Sävström

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.