Älskat åkerogräs i Ståltorp

Blåklint i kornåker i Ståltorp, 9/7 2014. Foto: Tom Sävström

Blåklint i kornåker i Ståltorp, 9/7 2014. Foto: Tom Sävström

 
Just nu har du chansen att se ett bestånd med blommande blåklint i kanten på en kornåker i Ståltorp, strax efter infarten mot Västersjövägen. År 2013 var blåklinten utsedd till ”Årets växt”, ett återkommande tema i Svenska botaniska föreningens (SBFs) regi. ”Vad vore ett svenskt midsommarfirande utan en bukett med blåklint på bordet? Nästan lika viktig som matjesillen? Men liksom många andra åkerogräs har blåklint en minskande trend i dagens odlingslandskap”, skriver SBF i sin presentation av inventeringsresultatet. Arten slås ut av ogräsmedel och är därför vanligast i spannmålsåkrar som odlas ekologiskt. Arten är ursprungligen en Medelhavsväxt som spridit sig världen över med utsäde. Blåklinten har i årtionden varit mycket ovanlig i Surahammars kommun. Så passa på och besök Ståltorp och njut av detta älskade åkerogräs!
Tom Sävström

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.