30 år i Muren

Det nyslagna höet dras undan från ängen av starka krafter. Muren, 23/8 2015. Foto: Tom Sävström

Det nyslagna höet dras undan från ängen av starka krafter. Muren, 23/8 2015. Foto: Tom Sävström

Jesper hanterar lien med svung i vägdiket. Skogsmuren, 23 augusti 2015. Foto: Einar Marklund.

Jesper hanterar lien med svung i vägdiket. Skogsmuren, 23 augusti 2015. Foto: Einar Marklund.

Conny rensar fågelholkar vid Skogsmuren. 23 augusti 2015. Foto: Einar Marklund

Conny rensar fågelholkar vid Skogsmuren. 23 augusti 2015. Foto: Einar Marklund

Conny, Jesper, Tom och Lennart vid den nyframtagna informationsskylten. 23 augusti 2015. Foto: Einar Marklund.

Conny, Jesper, Tom och Lennart vid den nyframtagna informationsskylten. 23 augusti 2015. Foto: Einar Marklund.

 

Ännu ett år har ett tappert slåttergäng hävdat ängen i Muren. I söndags 23/8 var det 30-årsjubiléum på föreningens naturvårdsarbete kring det gamla kolar- och skogsarbetartorpet. Genom vårt arbete blommar fortfarande brudsporrar, fältgentianor, slåtterfibblor, jungfrulin och svinrot i de välhävdade fodermarkerna, som de delar med en unik ängssvampsflora. Muren är också ett av få gamla arrendetorp under Ramnäs bruk där natur- och kulturmarkerna är välbevarade. Med andra ord inte igenväxta eller skogsplanterade. Detta tillsammans med mångfalden i markerna är ett starkt skäl att bevara området för framtiden. Här finns en viktig historia att värna, visa upp och berätta om. Dagen till ära fanns vår nya informationsskylt på plats. Tack till alla ängs- och naturvårdare som deltagit under de 30 gångna åren! Vi tackar också Ramnäs lantbruk AB och Stora Enso för positivt och framgångsrikt samarbete. Besök gärna vår slåtteräng med picknickkorgen.

Styrelsen /Tom Sävström

 

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.