Följ med till Virsbo sandtallås

Gammal tall med tallticka. Gammeltallarna på Virsbo sandtallås är skyddsvärda! Foto: Tom Sävström

Gammal tall med tallticka. Gammeltallarna på Virsbo sandtallås är skyddsvärda! Foto: Tom Sävström

Nu på söndag 24 januari är det första aktiviteten i föreningens vårprogram 2016. Vi går en promenad från parkeringen vid Virsbo kyrka och följer skogsvägen norrut till naturbadet vid Åmänningen och vidare en bit in i Fagersta kommun. Fram och åter går vi ca 4 km. Vi gör brasa, så tag med något att grilla. Du kommer få uppleva gamla tallar och annat intressant i en spännande natur. Fin spårsnö gör det extra spännande. Avfärd från Stenhuset kl. 09:00. Se hela vårprogrammet under menyn ”Aktiviteter”.  Vi ses på söndag!

 

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.