Kärrfibbla i Hälleskogsbrännan

År 2018 ska Botaniska föreningen i Västmanlands län vara värd för Svenska botaniska föreningens ”Botanikdagar”. Ett självklart besöksområde blir då det stora brandområdet från 2014, Hälleskogsbrännan. Den 6 juli var vi ett gäng i västmanlandsföreningen ute och rekognoserade i brandområdet och tittade på områden som kan vara intressanta att visa vid detta evenemang. På ett ställe, där svedjenäva växer, och förhoppningsvis finns blommande 2018, finns ett kärr intill växtplatsen. Där ute i kärret stod ett bestånd med gula fibblor, som visade sig vara kärrfibbla Celtica paludosa. Det blev naturligtvis stor glädje, då växtlokalen ligger i Surahammars kommun, och det var därmed det första fyndet av denna art i Kommunen. Det är alltid roligt med nya kärlväxtfynd i markerna. En bra karaktär för kärrfibblan är att bladen är tydligt stjälkomfattande.

I Nordiska floran står följande om kärrfibblans växtplatser; ”Bäck- och åstränder, rikkärr, källflöden, ängsskogar”. Här handlar det om källflöden, då det finns en bäck med stort flöde och som därmed tillför kärret rikligt med vatten och näring och gör det rejält blött. Kärrfibblans förekomst har inget med branden att göra, kärret var opåverkat av branden. Växtlokalen ligger nordväst om Lilla Gottricken.

Tom Sävström, text o foto

 

 

 

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.