Gökotta vid Toftmossen med omnejd

Det är en fin plats att avnjuta vid Toftsjöns vindskydd. 16/5 2021. Foto: Lennart Eriksson


Föreningens gökotta inleddes med duggregn och avslutades med solglimtar och behaglig temperatur, denna söndag 16 maj. Vi startade strax efter 08:00 från Stora Långtallbo. Ett par korpar svepte förbi, en rödstjärt sjöng och årets första grå flugsnappare satt på en stängseltråd. Vi gick mot Toftmossen som efter torvutvinning nu består av vattenfyllda våtmarker omgivna av vassruggar, löv- och blandskogar. Trädgårdssångare och svarthätta bjöd på skönsång och efter stigen studerades fina bestånd av revlummer och ett flertal mörkt gröna tuvor av lopplummer. Målet på vandringen var vindskyddet vid Toftsjöns sydvästra strand, väl framme gjordes eld och korvar grillades. Ett par fisktärnor flög upprepat runt sjön, en trana seglade lågt över oss och ett par sädesärlor visade upp sig på stenarna i strandlinjen. Goldengrabben Emrik tog sig ett dopp, triggad av en skräddare.
Så vände vi åter och mötte en hel del vandrare och andra motionärer på stigen. Och till slut, vid Stridhs Lilla Långtallbo, behagade göken ge sig till känna, bortom hygget väster ut. (De fåglar vi såg och hörde är inlagda i Artportalen).
Tom Sävström

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.