Under lördagen den 13 juni genomfördes BioBlitz i Västmanland för femte året i rad och platsen var Kohagens naturreservat i Surahammar. Det blev en regnig lördag, men stämningen bland arrangörerna och besökarna var god och mycket intressant information förmedlades under dagen. Den guidade fågelvandringen med Perka Eriksson blev intressant, med 25 arter sedda eller hörda. Från Magforsen trummade en mindre hackspett och från blandskogen i sydost varnade en spillkråka. Bivråk, ormvråk, storskarv, fisktärna och entita var annat som noterades. Övrigt som guidades runt i reservatet var blomstervandring, vattenhåvning och svampvandring.
På kvällen vid 22:30 deltog 16 intresserade deltagare på fladdermusinventering, ledd av personal från länsstyrelsen. Nu hade regnet upphört och en fin kvällshimmel speglade sig i Magforsen och Magsjön. Det blev en stämningsmättad upplevelse där tre arter hördes (via detektor) och sågs mot himmel och vattenyta. Det var dvärgpipistrell, vattenfladdermus och nordfladdermus. Fladdermusen är de enda flygande däggdjuren i Sverige och deras sätt att manövrera fram i lufthavet imponerades vi av. Tack till alla som deltog i BioBlitzen!
De vilda blommornas dag

”Och regnet det bara öste ner”, men trevligt ändå. De vilda blommornas dag 14/6 2026. Foto: Tom Sävström

På rosa herrgårdsholmen växer den mäktigaste svaveltickan vi sett. På pilträd. Foto: Daniel Karlsson
Så kom då söndag eftermiddag då vår blomstervandring började kl. 13:00 och utgick från Hembygdsgården. Helt plötsligt övergick duggregn till hällregn. Alltså regnet stod som spön i backen. Men vi fem som trotsade vädret drog i väg mot övre slussdammen där vi från bron tittade på carexarterna rankstarr, strandstarr och vasstarr som växte i strandlinjen. Där fanns också svärdslilja och stora blad av missne. Vi fortsatte sedan till ”rosa herrgårdsholmen” där Daniel ville visa en präktig samling svavelticka som växte på ett gammalt grovt pilträd, kanske grönpil. Linnea berättade att hon tillagat en ”chicken on the wood”, som svaveltickan kallas, men smaken var tydligen ingen höjdare. På lönn såg vi lönnticka. Och ute i vattnet blommade sköldmöja.
Promenaden fortsatte förbi kraftstationsparken och tennisplanen till Suraslussen. I ett dike påvisades ett bestånd med tuvstarr och vi förundrades över en koltrasts sköna sång, som ackompanjerade hela vår timmeslånga vandring. Vår nationalfågel tycktes triggad av det ihärdiga regnandet. Från bron vid museet beundrade vi fler svärdsliljor och en grupp blommande flädervänderot. Vid gamla elverkstan såg vi vinbergssnäcka, trädgårdssnäcka och parksnäcka, som förevigades tillsammans på bild.
Avslutningsvis bjöd föreningen på kaffe med hembakat på Stenhuset, där också utställningen MassaSkåpAvSkräp av Jon Lindström studerades. Elever från årskurs 3 visade fjärilar i olika återbruksmaterial. Inspirerande!
Tom Sävström


Kommentera